خانه / استانها / شمالی / استان البرز / خبرنگاران سربازان دنیای مجازیند

خبرنگاران سربازان دنیای مجازیند

image_pdfimage_print

Untitled-1

یادداشت :محمد منیعی
در شماره های قبلی نقش عدالت اجتماعی در سیره نهج البلاغه سخنان امیرالمومنان را بیان نمودم در این شماره از سنگر سازان بی سنگر . زمانی این لقب  به جهادگران گفته می شد اما حال باید این لقب را به خبرنگاران داد .عزیزان خبرنگار فقط شده اند نردبان افراد وخودشان هیچگونه امتیازی ندارند .امروز نقش خبرنگار در دنیای مجازی را دنبال میکنیم .خبرنگاران سربازان دنیای مجازی هستند .امروز بایستی مابین خبرنگاران عزیز وحدت ایجاد شود . وحدت در دیدگاه اسلامی اصل است و نباید به صورت شعاری و نمایشی با آن برخورد کرد، کار خوب و مفید به حال مردم از هر حزب و گروهی که سر بزند قابل تحسین است و رسانه‌ها باید تفرقه‌افکنی در جامعه را افشا کنند نه اینکه خود عامل تخریب اشخاص و جدایی بین آحاد جامعه شوند. باید از فناوری‌های جدید استفاده مطلوب را بکنیم. ارتباط اعضاء خانواده، اقوام، دوستان و خویشاوندان از طریق شبکه‌های اجتماعی نوعی صله رحم ویک رابطه صمیمی محسوب می‌شود.حال باید توجه رسانه وخبرنگاررا در دنیای مجازی دانست .شبکه های مجازی راه ارتباطی خبرنگار با شهروندان را نزدیک کرده است .قبل از هر چیز بایدتعریف خبرنگار وسختی ومشقتی که در طول روز انجام می دهد تا یک خبر داغ را به دست من وشما برساند ، می گوییم . خبرنگار فردی سخت کوش و پرتلاش در تمامی صحنه ها و مناسبت هاست که حتی تا پای جان برای تهیه گزارش مانند شهید صارمی به پیش می رود تا خبر را به موقع به مخاطب برساند.خبرنگاران باید در نشر و انعکاس خبرها دقت زیادی داشته و به این موضوع واقف باشند که اخبار در سرنوشت مردم نقش بسزایی را ایفا می کند و مردم به محتوای خبر و چگونگی انعکاس آن در جامعه توجه ویژه ای دارند.
مهمترین وظیفه هر خبرنگار انعکاس واقعیت ها و ارائه واقعیت جامعه است که باید بدون ترس و دلهره ای این وظیفه را انجام دهد.جهت اطلاع مردم و مسئولینی که هنوز خبرنگاران شهر را به خوبی نشناخته اند بهتر است بگویم خبرنگاران البرزهمه دارای مجوز و دارای توان تخصصی می باشند و تنها هدفشان پیشرفت و آبادانی البرز است.
نمی دانم چه می شود که بیشتر مسئولین فقط دوست دارند از خوبی های آن ها خبر انتشار پیدا کند و تا زمانی که خبر و خبرنگار همسو با منافع آنان پیش می روند همیشه از آنان تعریف می کنند.همیشه تماس های مکرر از مسئولین و درخواست انتشار برنامه هایشان در فضای مجازی و درخواست نشست های خبری وجود دارد که این نیز از محاسن مسئولین شهرمان است که دوست دارند عملکردشان به گوش مردم برسد ویکی از وظیفه خبرنگاران هم رساندن این عملکرد به مردم و مقامات بالاتر است.ولی متاسفانه به محض اینکه خبرنگار به سمت مردم می رود و کمی مشکلات آنان را بررسی می کند و به مسئولین گوشزد می کند مسئولین ناراحت شده و شروع به انتقاد می کنند و خبرنگاران شهر را به حرفه ای نبودن و نداشتن مجوز متهم می کنند.آری باید گفت خبرنگاری را به حق جزء مشاغل سخت در نظر گرفته اند چون علاوه بر سختی هایی که برای کسب خبر و پوشش خبری برنامه ها باید تحمل کند در اکثر مواقع هم باید تماس های تهدید آمیز را نیز که از طرف برخی کسانی که خبر به مزاجشان خوش نیامده است را هم تحمل کنند.
خبرنگاران شهرستان تمام تلاش خود را برای معرفی کارکرد های خوب مسئولین انجام می دهند ولی وظیفه خود را به عنوان پل ارتباطی بین مردم و مسئولین به هیچ عنوان فراموش نکرده و اگر مسئولی وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد با توانی که در اختیار دارد این موضوع را به آنان و مسئولین بالاتر گوشزد خواهند کرد.خبرنگاران در حوزه دوران دفاع مقدس می توانند از طریق شبکه های اجتماعی در فضای مجازی به تولید موضوعات با محتوای جنگ و انقلاب برای آشنایی بیشتر نسل آینده کشور داشته باشند.
شبکه اجتماعی یک رابطه صمیمی یک  صله رحم است. واقعیت این است که امروزه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی فضایی را به وجود آورده که «جامعه‌ی اطلاعاتی» در آن شکل گرفته که جامعه‌ را به سوی ساختاری دانش‌بنیان پیش می‌برد. این فضا تمام ساحت‌های حیات بشری را آن‌گونه تحت تأثیر قرار داده است که دنیای ما را در کمیت و کیفیت دچار تحولاتی عمیق ساخته است. در این میان، فضای تبادل اطلاعات با ابزارهایی قابل حمل مانند تلفن‌ها و رایانه‌های همراه در دسترس همگان قرار گرفته است و همه‌ی شهروندان می‌توانند در تولید محتوا و عرضه‌ی آن مشارکت کنند. بخش‌های خصوصی و دولتی نیز می‌توانند خدمات مضاعف خود را در تمام طول شبانه‌روز عرضه کنند و فرصت‌های مضاعفی را برای همه‌ی شهروندان پدید آورند. البته در کنار این فرصت‌ها، تهدیدهای امنیتی و اجتماعی و فرهنگی نیز به نحو فزاینده‌ای گسترش یافته است؛ از جنگ سایبری گرفته تا حملات رد خدمات و تولید اطلاعات مستهجن و خلاف اخلاق. همه‌ی این تهدیدها لزوم رسیدگی جدی به این فضای جدید را نشان می‌دهد خبرنگاران این طلایه داران وچشمان بینای جامعه می توانندفرهنگ مقابله با این هجوم فرهنگی را به عرصه نمایش بگذارند. نکته‌ی بسیار جالب در کلمات رهبر معظم انقلاب برای بنده این بود که حوزه فضای مجازی به اندازه‌ی انقلاب اسلامی اهمیت دارد.
به نظر من علت این موضوع آن است که وقتی مردم و امام خمینی رحمه‌الله‌علیه نهال انقلاب اسلامی را کاشتند، مستکبران عالم آن را تهدیدی برای منافع خود دانستند. در این میان پیدایش فناوری‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی، فرصت‌ها و تهدیدهای انقلاب را چنان برجسته کرده که استمرار و تکامل انقلاب اسلامی منوط به توجه خاص و جدی خبرنگاران در این زمینه است. این یکی از جهاتی است که نقش خبرنگاران در حوزه‌ی فضای مجازی را پراهمیت کرده است.

روزنامه نگار وفعال فرهنگی محمد منیعی

۱ دیدگاه

  1. به نام انکه جان رافکرت آموخت جناب شهردار سلام امیدواریم هرچه زودتر مواردی که به مردم گرمدره قولشان رادادید هم اجرا شوند تا مردم شریف گرمدره مانند گذشته دعاگوی شماودوستدارشما باشندمنظورم جمع اوری سگهای ولگردوزنده گیریشان وشبانه روزی کردن داروخانه وساختمان پزشکان وراه اندازی عابربانک وبانک دربلوارامیرآباد وکوهک و راه اندازی ایستگاه مترو گرمدره ورسیدگی به بهداشت آب و رسیدگی به وضع پارک جنگلی گرمدره است خدایارویاور خادمان واقعی مردم ایران زمین باد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme