خانه / اجتماعی / عراقچی خواستار تاسیس دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان البرز شد

عراقچی خواستار تاسیس دفتر نمایندگی وزارت امورخارجه در استان البرز شد

image_pdfimage_print

معاون حقوقی و امور بین ‌الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه بیش از دو سوم استان های کشور دارای دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه هستند، گفت: به منظور گسترش تعاملات با کشورهای خارجی پیگیر تأسیس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان البرز باشید.

سید عباس عراقچی روز شنبه در جمع مدیران استان البرز، خاطرنشان کرد که این استان ظرفیت های خوبی دارد و استان صنعتی و کشاورزی است، با وجود وسعت کوچک صادرکننده محصولات تولیدی خود می باشد و فکر می کنم باید این ظرفیت ها به منظور توسعه صادرات و دستیابی به بازارهای خارجی بارور شود.

وی با اشاره به اینکه یک سوم استان های کشور دفتر نمایندگی خارجی دارند، ادامه داد: وزارت امور خارجه در اکثر استان ها و به ویژه در استان های مرزی دفتر نمایندگی دارد، این دفتر می تواند در بحث سفر مقامات خارجی و طی مراحل تشریفات نقش ویژه ای داشته داشته باشد.،

عراقچی تاکید کرد: نیاز است که فضایی در استان به این موضوع اختصاص پیدا کند که در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح آن باشیم.

عراقچی با اشاره به سیاست دولت مبنی بر گسترش تعاملات با کشورهای دیگر، گفت: کمک به صادرات غیرنفتی یکی از مأموریت های اقتصادی وزارت امور خارجه به شمار می رود و در این زمینه سفرا و کارشناسان باید همکاری های لازم را داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه بخشی از مأموریت های اقتصادی توسط بخش خصوصی انجام می شود، افزود: در این زمینه جلسات مشترکی با استانداران و سفرا داریم و اگر ظرفیت هایی وجود دارد، بستر برای توسعه همکاری ها فراهم است.

عراقچی گفت: این استان ظرفیت های خوبی دارد و استان صنعتی و کشاورزی است، با وجود وسعت کوچک صادرکننده محصولات تولیدی خود می باشد و فکر می کنم باید این ظرفیت ها به منظور توسعه صادرات و دستیابی به بازارهای خارجی بارور شود.

استاندار البرز: سرمایه گذاری خارجی در البرز سال گذشته ۳۴ برابر شد

استاندار البرز گفت: ۱۰ درصد جذب سرمایه گذاری خارجی کشور در البرز صورت گرفته و میزان سرمایه گذاری های جذب شده استان در سال ۹۴ نسبت به ۹۳ این میزان به ۳۴ برابر رسیده است.

حمید طهائی روز شنبه در نشست شورای اداری که با حضور سید عباس عراقچی معاون حقوقی بین الملل وزارت خارجه در سالن شهدای دولت استاندار البرز برگزار شد، گفت: در البرز از پس از تصویب برجام ۱۲ تفاهم نامه با شرکت های خارجی به ارزش هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته که تاکنون ۶۵۰ میلیارد تومان محقق شده و در این ارتباط بستر اشتغال برای ۷۰۰ نفر اشتغال ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه مذاکرات در سال ۹۲ آغاز شد و سه موضوع در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار بود، افزود: در ابتدا شش قطعنامه علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل باید لغو، انرژی هسته ای به عنوان انرژی صلح آمیز در خدمت مردم و تحقیقات دانشمندان قرار گرفته و در آخر اینکه تمامی تحریم ها لغو می شد.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که در مساله هسته ای، گفت: ایشان هیات مذاکره کننده را غیور و شجاع دانسته و خطاب به منتقدان اعلام کردند که انتقاد کردن آسان تر از عمل کردن است.

طهائی ادامه داد: کسانی که درهیات مذاکره کننده مساله برجام را به فرجام رساندند، مورد تایید رهبری، ملت و دولت هستند و پس از مذاکرات نیز شورای امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی این موضوع را تصویب کرد که در نهایت برجام اجرایی شد.

وی با اشاره به انتقاداتی که در حوزه برجام و تصویب آن وجود دارد، گفت: گاهی این نقدها منجر به نگرانی سرمایه گذاران در رابطه با امنیت سرمایه گذاری آنها می شود چراکه تاکنون به پشتوانه اجرایی شدن برجام اقدام به فعالیت اقتصادی در کشور داشتند.

استاندار البرز افزود: همه باید تلاش کنند بنا به مصلحت کشور از هر موضوعی در جهت رسیدن به همراهی و تلاش برای از بین بردن ضعف های احتمالی استفاده کنند، چراکه در نهایت این سنگ اندازی ها رشد اشتغال و افزایش درآمدهای ملی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی نیاز است که با پیروی از برنامه های اقتصاد مقاومتی از تعطیلی بخش تولید جلوگیری شده و به حل مشکلات واحدهای صنعتی بیش از پیش کمک کرد.

استاندار البرز با اشاره به اجرایی برنامه های اقتصاد مقاومتی در استان عنوان کرد: در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان ۲۷۰ مورد مصوبه اجرایی شده که تا حدودی مشکلات واحدهای صنعتی حل شده است.

وی گفت: از صادرات استان آمار دقیقی وجود ندارد چراکه بخشی از این امر در فرودگاه امام (ره) انجام می شود.

طهائی افزود: اگر شرکت های خارجی وارد کشور شده و تکنولوژی روز دنیا را به استان آورند می توانیم در بازار های خارجی محصولات خود را عرضه کرده و به رونق تولید و اقتصاد کشور کمک شایانی کنیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

theme