خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه امروز گرمدره

⭕️خلاصه ای از خطبه های نماز جمعه امروز گرمدره؛

✅یکی از ملاک های مهم در سنجشِ میزانِ دینی بودن یک جامعه ، میزانِ فعالیت های سالم اقتصادی و درآمدهای مشروع مردم آن جامعه است .

🔻یک جامعه را موقعی می توان اسلامی و مذهبی نامید که مردم در هنگام کسب و کار ، به حلال و پاکیزه بودن اموالی که به دست می آورند ، توجه جدی داشته باشند .

✅اموالی که بدون رعایت کردن ضوابط و مقررات اسلامی به دست می آوریم ، #حلال_و_پاکیزه_نیست و انسان را در دنیا و آخرت به مشکلات گوناگونی مبتلا می کند .

✅امام حسین علیه السلام در کربلا خطاب به دشمن فرمودند : شما تحت تاثیر  نصایح دلسوزانه من  قرار نمی گیرید زیرا زندگی های شما با #اموال_نامشروع آلوده شده است .

✅درآمدهای حاصل شده از گران فروشی و کم فروشی ، حرام است و باید به مشتری بازگردانده بشود .
در دیدگاه اسلامی ، فروشندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات می بایست به یک سود اندک و منصفانه ( فقط در حد حق الزحمه ) اکتفاء بکنند و به دنبال سودهای فراوان و ظالمانه نباشند .
🔻سود منصفانه یعنی اینکه در حق هیچ کدام از دو طرف معامله ، اجحاف و ظلمی صورت نگیرد .
کسانی که از کیفیت و کمیّت کالا و خدمات خود کم میکنند ، کم فروش اند و آیه شریفه ” وَیل لِلمُطَفِفین ” شامل حال آنهاست .

✅کسانی که با هدف سود آوری بیشتر ، اقدام به ذخیره سازی کالاهای مورد نیاز جامعه میکنند ، مُحتَکِر نام دارند .
از نظر امام علی علیه السلام ، احتکار موجب ضرر و زیان مردم شده و مایه عیب و ننگ حاکمان و نشانه ناکارآمدی مسولان جامعه است .
پیامبر اکرم در سخنی می فرمایند : در روز قیامت ، محتکران و آدم کشان در یک ردیف و در یک درجه به جهنم وارد می شوند .
آن حضرت در کلامی دیگر میفرماید : هر کس یک شب در آرزوی گران شدن کالایی باشد ، خداوند اعمال چهل ساله او را نابود خواهد ‌ کرد .

🔻امام علی علیه السلام به مالک اشتر فرمود : از احتکار جلوگیری کن و بدان که پیامبر اکرم نیز از احتکار جلوگیری میکرد .

✅آسان گیری در هنگام داد و ستد نیز یکی از توصیه های دینی به شمار می رود .
یکی از مصادیق آسان گیری در معاملات ، پذیرفتن فسخ معامله به درخواست طرفِ پشیمان شده است .

✅فریب دادن دیگران در هنگام معامله مورد نهی شدید اسلام قرار گرفته است به طوری که پیامبر اکرم در مورد فریب دهندگان می فرماید : آنان در روز قیامت در #صف_مسلمانان_محشور نمی شوند .

✅بر اساس سفارش های دینی ، مردم در هنگام خرید و فروش و ارائه خدمات نباید دروغ بگویند و یا به سوگند خوردن های راست و دروغ متوسل بشوند . همچنین تبلیغات اغوا کننده و یا پنهان کردن عیب کالا نیز حرام می باشد .
🔻تعریف و تمجید از کالا به هنگام فروش و بد گویی از آن به هنگام خرید نیز ممنوع است .

✅حضرت امیر مومنان علیه السلام در دوران حکومت به طور روزانه و شخصا به بازارهای شهر سرکشی میکردند و از کیفیت ، قیمت و … پرس و جو می نمودند و با مردم و بازاریان درباره وظایف اخلاقی آنها گفتگو می کردند .
ایشان برای اصلاح فضای کسب و کار ، علاوه بر اقدامات فرهنگی ، با متخلفین ریز و درشت نیز به صورت فوری و در منظر عمومی برخورد میکردند .

🔻نظارت دقیق بر بازار و تعزیر متخلفین اقتصادی ، شرط لازم در بهبود وضعیت توزیع کالا و خدمات است .

✅در مشکلات به وجود آمده کشور در عرصه اقتصاد #سهم_اشتباهات_مسولین ، زیاده خواهی بعضی از سرمایه داران و رفتارهای هیجانی مردم را نباید نادیده بگیریم .
البته نقش امریکا و بعضی از کشورهای منطقه در دشمنی با نظام اسلامی هم باید مورد توجه قرار بگیرد . اما سهم اصلی مربوط به داخل کشور است . داخل اگه اصلاح بشود ، فشارهای بیرونی آنچنان نمی تواند اوضاع مملکت را بهم بریزد .

✅این روزها شکستن نمادین گوشی های تلفن همراه ساخت آمریکا توسط تعدادی از شهروندان ترکیه ای ،
تشکیل صف های دراز برای فروش طلا و دلار و تبدیل آن به پول ترکیه برای جلوگیری از پایین آمدن ارزش پول ملی به درخواست حاکمان ترکیه را مقایسه کنید با رفتار بعضی از شهروندان ایرانی که در این شرایط برای خرید دلار و سکه هجوم می آورند و اصلا هم اهمیت نمی دهند که این کارها می تواند چه بلایی بر سر کشور بیاورد .
ترجیح دادن منفعت کوتاه مدت شخصی بر منفعت جمعی ، خلاف اصول اخلاقی است .

🔻چه شده که بسیاری از مردم ، نفع کوتاه مدت شخصی را بر منافع جمعی ترجیح میدهند ؟
🔻سهم مسولان در ایجاد و رواج چنین روحیه ای در بین مردم چقدر است ؟
🔻شاید مردم مشاهده کرده اند که بعضی از مسولان ، منافع شخصی و گروهی را بر مصلحت ملی ترجیح میدهند و آنها نیز یاد گرفته اند .

✅مسجد در طراز اسلامی مسجدی است که در عرصه های فرهنگی ، معنوی ، آموزشی ، در تصمیم گیری های اجتماعی و سیاسی و در بهبود وضعیت اقتصادی هر محله ، نقش محوری و مرکزی داشته باشد .

✅ایجاد اختلاف بین مرحوم آیت الله کاشانی و مرحوم دکتر مصدق ،  منسجم و متحد نبودن مردم ، اعتماد مرحوم مصدق به آمریکایی ها ، خیانت بعضی از عناصر داخلی ، از جمله عواملی است که باعث شد تا کودتای انگلیسی آمریکایی ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ به موفقیت برسد .